Zapytaj o bezpłatną wycenę
biuro@armadi.pl

Zepsuta zmywarka – powody

Zepsuta zmywarka – powody

Zmywarka to jedno z urządzeń kuchennych, bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w kuchni. Niestety, niekiedy odnawia ona posłuszeństwa. Sprawdź, jakie usterki zmywarki należą do najczęstszych.

Pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Niekiedy jednak odmawia posłuszeństwa. Dlaczego się psuje i czy zawsze potrzebne jest wezwanie fachowca?

Nieprawidłowa eksploatacja zmywarki to jedna z przyczyn, która skłania nas do wezwania fachowca. Aby tego uniknąć warto pamiętać o tym, że zmywarka wymaga również takiej czynności, jaką sama wykonuje – mycia. Po każdym cyklu mycia należy pamiętać o tym, by ją wysuszyć przy otwartych drzwiach, same zaś drzwiczki wytrzeć do sucha ściereczką. Raz w miesiącu warto również oczyścić jej filtry i dysze. To z pewnością przedłuży żywotność zmywarki.

Awaria modułu grzewczego to kolejna usterka, jaka może pojawić się w tym sprzęcie. Dzieje się tak wówczas, gdy zmywarka nie podgrzewa wody lub nie kończy cyklu swojej pracy. Takiej usterki nie usuniemy samodzielnie, konieczne jest zatem wezwanie doświadczonego fachowca.

Inną sytuacją wymagającą skorzystania z usług eksperta w naprawie sprzętu AGD jest awaria wyświetlacza, której przyczyną jest najczęściej wilgoć. W tym przypadku fachowiec będzie zmuszony wymienić odpowiedni moduł zgodnie z modelem naszej zmywarki.

Gdy zauważymy, że zmywarka cieknie od razu powinniśmy odłączyć ją z prądu. Konieczna będzie też wizyta fachowca. Dalsze użytkowanie zmywarki może doprowadzić do uszkodzenia pompy.

Zdarza się i tak, ze zmywarka nie pompuje wody. Najczęstszą przyczyną takie stanu rzeczy jest zapchany lub mocno zanieczyszczony filtr. Aby temu zapobiec warto przynajmniej raz w miesiącu czyścić filtr. Przed włożeniem naczyń do zmywarki warto je również spłukiwać pod bieżącą wodą pozbywając się z ich powierzchni resztek jedzenia, które mogłyby zapchać filtr.

Gdy jednak nasza zmywarka już nie pompuje wody należy oczyścić filtr. Warto również, jeśli posiadamy instrukcję obsługi, sprawdzić stan pompy odpływowej. Kolejną przyczyną niepompowania wody może być zgięcie rury odpływowej.

Gdy naczynia po cyklu zmywania są niedomyte przyczyn może być kilka. Jedną z nich może być zabrudzenie dysz natryskowych, inną zbyt niskie ciśnienie wody a także niewystarczająca ilość środków czyszczących.

W każdej zmywarce znajdują się ramiona natryskowe. Podczas ładowania zmywarki należy sprawdzić, czy wszystko zostało umieszczone tak, że ramię zmywarki może swobodnie się obracać. Czasami zbyt wysoki talerz lub widelec skutecznie utrudni obracanie się ramienia...

Po zakończeniu cyklu zmywania naczynia są mokre – taki problem jest często wynikiem braku nabłyszczacza. Warto pamiętać o jego stosowaniu. O jego braku poinformować powinien nas panel zmywarki (najczęściej symbol gwiazdki).

Jak dbać o zmywarkę?

Zmywarka z racji jej pracy ma ciągły kontakt z wodą, zabrudzeniami, tłuszczem. Wymaga stosowania odpowiednich preparatów: tabletek, soli, nabłyszczaczy. Należy ją również systematycznie myć i suszyć po każdym cyklu zmywania. Przynajmniej raz w miesiącu trzeba również oczyścić jej filtr i dysze. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko usterek ciesząc się jej nienaganną pracą przez długi czas. Więcej o tym, jak z niej korzystać, co można w niej zmywać a czego nie powinniśmy do niej wkładać w artykule