Zapytaj o bezpłatną wycenę
biuro@armadi.pl

Rodzaje noży kuchennych

Rodzaje noży kuchennych

Małe, duże, z ząbkami, z gładkim ostrzem – rodzajów noży jest wiele. Aby usprawnić sobie pracę w kuchni warto wyposażyć się w kilka rodzajów noży. Oto krótka charakterystyka noży kuchennych, która, mamy nadzieję, przyda się każdemu początkującemu i lubiącemu gotować szefowi kuchni.

Nóż do pieczywa

Pieczywo – produkt, który spożywamy każdego dnia. Chcąc pokroić chleb, zwłaszcza ten z chrupiącą skórką, warto sięgnąć po długi nóż zakończony ostrzem z ząbkami. Działa jak piłka, dzięki czemu każda kromka nie będzie zgniecina.

Nóż do krojenia sera

żółty ser, kupowany w całości wymaga pokrojenia go w plastry. W tym celu warto sięgnąć po średniej długości nóż, który jest zakończony zwężającym się ostrzem oraz ząbkami, które umożliwiają ukrojenie miękkiego sera i zabezpieczają go przed jego zgnieceniem.

Nóż do obierania warzyw

Przygotowując dania bardzo często musimy obrać warzywa. Jaki nóż będzie odpowiedni do tego typu zadań? Pomocny okaże się krótki nożyk o zwężającym się ostrzu, które ułatwia i usprawnia obieranie warzyw.

Nóż do krojenia warzyw

Po ich obraniu czas na pokrojenie warzyw. Do tego zadania warto zmienić nóż na nóż o średniej długości, z ostrzem o jednakowej szerokości. Taka wersja umożliwia szybkie i łatwe krojenie.

Nóż do filetowania ryb

Kiedy czeka nas filetowanie ryb wybierzmy nóż średniej długości, z ostrzem lekko wywiniętym do góry.

Nóż do krojenia mięsa

Do krojenia mięsa odpowiedni będzie nóż średniej długości o wąskim ostrzu, które pozwoli pokroić mięso na równe kawałki.

Nóż szefa kuchni

Długi, do 25 cm nóż, którego nie powinno zabraknąć w każdej kuchni. Jest wielofunkcyjny, nadaje się do krojenia mięsa, warzyw, siekania ziół.

Przed zakupem noża – wskazówki

Kupując nóż warto potrzymać go w dłoni i sprawdzić, jak w niej leży.

Sprawdź również jakość jego wykonania. Dobrej jakości noże są wykonane z jednego, ręcznie kutego kawałka stali. Zwróć również uwagę na granicę między trzonkiem a ostrzem. Tu skupia się nakwiększa siła nacisku, dlatego słabej jakości noże mają tendencję do pękania właśnie w tym miejscu.
Sam trzonek dobrego noża powinien być wykonany z twardego drewna, hartowanej żywicy lub wysokiej jakości plastiku.
Ostrze noża to najważniejszy element noża, powinno być kute.Może być ono ceramiczne – bardzo ostre, odporne na rdzewienie, pozostające ostre przez długi czas, węglowe, wykonane ze stali nierdzewnej.

Jak sprawdzić czy nóż jest dobry?

Aby sprawdzić, czy nóż jest dobrze wyważony wystarczy wykonać prosty test.
Połóż środek noża za granicą trzonka z ostrzem na wyciągniętym palcu wskazującym. Jeżeli nóż leży nie przechylając się na żadną stronę to znaczy, że jest dobrze wyważony i jego użytkowanie będzie proste i łatwe.

Ostrzenie noży

Każdy nóż, nawet ten zrobiony z najwyższej jakości stali, wymaga ostrzenia. W tym celu przydatna jest ostrzałka do noża.
Średnio stępiony nóż a także ostrza lekko uszkodzone można naostrzyć szorstką osełką. Do podostrzenia noża można użyć osełki miałkiej.
Pamiętajmy również o tym, by niezależnie od tego, co kroimy czynność tę wykonywać na desce do krojenia.