Meble kuchenne to niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Jej projekt powinien uwzględniać nie tylko przeznaczoną pod zabudowę powierzchnię, ale również nasze indywidualne potrzeby. Sprawdź, o czym warto wiedzieć przed projektowaniem kuchni.
Projekt kuchni a pomieszczenie
Przed przystąpieniem do projektowania kuchni warto wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia i zastanowić się nad tym, w jakim układzie chcielibyśmy, aby nasze meble kuchenne się znalazły.
Do wyboru mamy kilka z nich, w tym między innymi:
- układ prosty – ciąg mebli znajdujący się w rzędzie,
- układ równoległy – dwa ciągi mebli znajdujące się naprzeciw siebie,
- układ w literze U – zabudowa mebli kuchennych z trzech stron,
- układ w literze L – narożna zabudowa mebli,
- układ z wyspą – zabudowa mebli z poręczną wyspą.
Wybór zabudowy powinien być uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb i upodobań. Przed projektowaniem kuchni warto zastanowić się ile i jakie szafki będą nam potrzebne. Pod uwagę należy też wziąć to, w jakie urządzenia AGD będziemy chcieli wyposażyć naszą kuchnię (lodówka, płyta grzewcza, zmywarka, piekarnik, pralka).
Jeśli dużo gotujemy potrzebować będziemy dużo szafek na naczynia, garnki oraz produkty spożywcze. Przemyśleć warto również zakup pakownej lodówki, 4-stanowiskowej płyty grzewczej, dużego zlewu i zmywarki. Jeśli z koeli w kuchni spędzamy mało czasu i ograniczamy się w niej do sporadycznego przygotowywania potraw, warto przemyśleć zastosowanie 2-stanowiskowej płyty grzewczej, małego zlewu, wąskiej zmywarki i niewielkiej lodówki, niepotrzebny będzie również duży blat roboczy.
Zabudowa kuchenna a strefy kuchenne
Organizując zabudowę kuchenną warto wziąć pod uwagę właściwy podział stref kuchennych. Należą do nich:
- strefa przechowywania,
- strefa zmywania,
- strefa gotowania.
Podstawowe reguły dotyczące tych stref to:
- odległość między zlewozmywakiem a płytą grzewczą nie powinna być mniejsza niż 80 cm.,
- w przypadku zabudowy równoległej oraz zabudowy z wyspą odległość między ciągami mebli nie powinna być mniejsza niż 120 cm.,
- odległość między szafkami dolnymi a górnymi powinna wynosić 50 cm.,
- pomiędzy płytą grzewczą powinien znajdować się blat roboczy o szerokości minimum 40 cm.,
- zmywarka powinna być zamontowana obok zlewu, najlepiej po prawej stronie,
- zlew i płyta grzewcza nie powinny znajdować się na końcu zabudowy kuchennej.
Meble kuchenne – na wymiar czy w gotowych zestawach?
Gotowe zestawy mebli kuchennych dostępne w sprzedaży dają możliwość dopasowania ich do naszej kuchni. Do wyboru mamy:
- szafki górne – wiszące,
- szafki dolne – stojące,
- szafki narożne górne i dolne.
Wersje dolne występują z drzwiczkami lub szufladami, przy czym szuflady okazują się o wiele praktyczniejsze aniżeli szafki z półkami, gdyż dostęp do rzeczy znajdujących się nieco głębiej jest znacznie ograniczony i niekomfortowy.
Decydując się na meble kuchenne na wymiar możemy mieć gwarancję maksymalnego wpasowania zabudowy do naszego wnętrza oraz dopasowania jej do naszych indywidualnych potrzeb bez konieczność pozostawiania wolnej, kilku czy kilkunastocentymetrowej nieestetycznie prezentującej się przerwy.
Zalety mebli kuchennych na wymiar
Wybierając meble kuchenne na wymiar możemy wybierać spośród bogatej oferty materiałów oraz akcesoriów wyposażenia. Dodatkowym atutem jest również to, iż zabudowa kuchenna zostanie zamontowana przez fachowców na co dzień mających do czynienia z takimi zadaniami i posiadającymi odpowiedni do tego sprzęt.
Przed przystąpieniem do projektowania zabudowy kuchennej świadcząca usługi wykonywania mebli za zamówienie firma umawia się na spotkanie celem dokonania pomiaru. W tym czasie odbywa się również rozmowa, której celem jest ustalenie wszystkich potrzebnych do stworzenia projektu szczegółów. Klient dowiaduje się, z jakich materiałów kuchnia może być wykonana, ustalany jest rodzaj frontów, blatów i innych bardzo ważnych kwestii. Wszystko po to, by wykonany na indywidualne zamówienie projekt kuchni był najbliższy oczekiwaniom Klienta.