Zapytaj o bezpłatną wycenę
biuro@armadi.pl

Meble kuchenne z drewnianym blatem

Meble kuchenne z drewnianym blatem

Marzysz o kuchni, która będzie funkcjonalna, praktyczna i reprezentacyjna? To zadanie na miarę naszych możliwości. Dla nas kuchnia to coś więcej niż gotowanie, dlatego projektując meble na zamówienie do kuchni podchodzimy praktycznie, nie zapominając o walorach estetycznych.

Drewno w kuchni

Drewniane elementy w kuchni to propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie naturalne wykończenia. Drewniany blat kuchenny nadaje kuchni specyficznego charakteru, powoduje że wnętrze staje się ciepłe i przytulne. Zachęca i zaprasza do przebywania. Pięknie komponuje się z innymi materiałami. Odpowiednio pielęgnowany zachwyca swoim wyglądem przez długi czas.

Jak pielęgnować drewniany blat w kuchni?

Blat kuchenny wykorzystywany jest często jako blat roboczy do przygotowywania posiłków. Stawiamy na nim naczynia, potrzebny sprzęt i wiele przedmiotów, bez których trudno byłoby ugotować dania. Z uwagi na specyfikę zajęć tu wykonywanych należy uświadomić sobie co mogłoby zaszkodzić drewnienej powierzchni.

WODA – jej nadmiar, w tym pozostawienie jej na powierzchni blatu na dłużej może zniszczyć drewniany blat. Szczególną ostrożnością należy więc otoczyć miejsce przy zlewozmywaku. Po myciu naczyń warto dlatego wytrzeć do sucha miejsce dookoła zlewu.

WYSOKA TEMPERATURA – drewniany blat nie jest odporny na działanie wysokiej temperatury. Aby uniknąć trwałych uszkodzeń nie należy więc ustawiać na nich gorących naczyń. Posiadając meble kuchenne z drewnianym blatem warto zaopatrzyć się w podkładki i stosować je tak często, jak jest ku temu potrzeba.

USZKODZENIA MECHANICZNE – trwałość drewnianego blatu kuchennego zależy w dużej mierze od rodzaju drewna, z którego został wykonany. Z racji tego, że blat jest często wykorzystywany do przygotowywania posiłków warto mieć na uwadze stopień twardości drewna. Polecamy drewno bukowe i dębowe (jako wykorzystanie drewna rodzimego) oraz drewno egzotyczne (palisander, teak, orzech amerykański).

Drewniany blat kuchenny jest trwały, nadaje się do wieloktornego odnawiania. Może zostać wykończony lakierem lub olejem. Powłoki te chronią przed wilgocią, niemniej jednak nie gwarantują takiej odporności jak blaty kamienne czy laminowane. Ich zaletą jest piękny, naturalny efekt. Blat drewniany wykończony olejem można łatwo odświeżyć. W tym celu warto zdjąć wszystko z blatu, przetrzeć go lekko wilgotną ściereczką, przez co usuniemy delikatne zabrudzenia i ewentualne resztki jedzenia. Po wyschnięciu powierzchni, przy użyciu pędzla można przejść do olejowania blatu. Zajęcie stosunkowo przyjemne. Warto pamiętać o tym, by „malować' pędzlem wzdłuż słojów. Po wyschnięciu blatu czynność można powtórzyć lub wypolerować powierzchnię blatu miękką ściereczką.

Efekt? Sami zobaczycie i oceńcie.