Zapytaj o bezpłatną wycenę
biuro@armadi.pl

Kuchnia z wyspą – jak urządzić

Kuchnia z wyspą – jak urządzić

Dość powszechne w ostatnich latach stały się otwarte kuchnie, które łączą dwa pomieszczenia: salon z kuchnią. Ciekawym rozwiązaniem dla takiej przestrzeni jest zastosowanie wyspy kuchennej, która połączy strefę komfortu ze strefą gotowania. Sprawdź, o czym warto wiedzieć urządzając swoje przestronne wnętrze.

Przestrzeń dla wyspy kuchennej

Obecność wyspy kuchennej niesie za sobą posiadanie odpowiednio dużej przestrzeni. Wyspa powinna bowiem dawać możliwość swobodnej pracy, z jednoczesnym komfortowym poruszaniem się wokół niej.
Poruszanie się bez utrudnień zapewni przestrzeń, którą architekci wyznaczają następująco: wyspa kuchenna powinna być odsunięta od zabudowy kuchennej o ponad metr, najlepiej o 120 cm, przejście z boku wyspy powinno mieć z kolei co najmniej 90 cm.

Organizacja na wyspie kuchennej – możliwości

W funkcjonalnej wyspie kuchennej znajdują się szafki, w których schować można, potrzebny w kuchni sprzęt AGD, naczynia,czy zapasy żywności. Na wyspie często montowana jest również płyta grzewcza oraz zlewozmywak, co pozwala zachować kontakt z osobami znajdującymi się w salonie. Takie rozwiązanie niesie jednak za sobą mocniejsze przedostawanie się zapachów do salonu, dlatego nad wyspą można zamontować okap. W sprzedaży dostępne są okapy, które montowane są bezpośrednio do sufitu. Sprzęt taki jest w stanie zneutralizować zapachy i wychwycić drobiny tłuszczu unoszące się w powietrzu.
Nowoczesne okapy są często wyposażone w dwie funkcje: funkcję wyciągu oraz funkcję pochłaniacza a ich design stanowi dodatkowy element dekoracyjny. Ledowe lub halogenowe podświetlenie stanowi ich kolejny atut i dodatkowe źródło światła tuż nad płytą grzewczą.

Jeśli jednak obecność płyty grzewczej i zlewozmywaka nie jest dla nas dobrym rozwiązaniem, wyspę kuchenną można zaaranżować jako blat roboczy z wydzielonym miejscem do siedzenia. To świetna propozycja dla wszystkich tych, którzy lubią spędzać czas w kuchni towarzysząc innym domowników podczas gotowania.

Kolejną możliwością jest zastosowanie wyższej ścianki, która oddzieli pomieszczenie kuchenne od salonu czy zastosowanie barku. W kuchni będziemy dysponować tradycyjnymi meblami kuchennymi z blatem, od strony salonu z kolei kuchnia zostanie oddzielona wyższym meblem z szafkami czy półkami. Stanowi to eleganckie połączenie z jednoczesną gwarancją i komfortem, nawet wówczas gdy w kuchni panuje tak zwany nieład twórczy wywołany gotowaniem dla gości siedzących tuż obok.

Zalety kuchni z wyspą

Możliwości na końcowy efekt kuchni z wyspą jest wiele i zależy on od naszych potrzeb, upodobań, przyzwyczajeń. Niewątpliwie, jest rozwiązaniem coraz powszechniejszym i nie powinno to dziwić, ponieważ pozwala połączyć domowników umożliwiając im wspólne przebywanie ze sobą.
Wyspa kuchenna stanowi praktyczne rozwiązanie z wygodną powierzchnią roboczą z łatwym dostępem z każdej strony. To połączenie szafek kuchennych z blatem, pod którym mogą się znaleźć szuflady, półki, sprzęt AGD.

Jak wykonać wyspę kuchenną

Aby wykonać wyspę kuchenną wystarczy połączyć ze sobą kilka szafek. Można również nadać jej kształt kwadratu zestawiając ze sobą cztery szafki kuchenne. Wyspę kuchenną można wykonać w wersji nieco płytszej niż standardowa głębokość szafek występujących w kuchni. W organizacji ich wnętrza sprawdzi się zabudowa typu cargo. Ze względu na to, iż wyspa stanowi połączenie salonu z kuchnią organizując ją należy mieć na uwadze to, by jej wygląd pasował stylem i kolorystyką zarówno do strefy gotowania, jak i wypoczynku.