Zapytaj o bezpłatną wycenę
biuro@armadi.pl

Jak urządzić garderobę w małej sypialni

Jak urządzić garderobę w małej sypialni

Garderoba w zabudowie

Potrzeba matką wynalazku! Wie o tym każda kobieta posiadająca wiele ciuchów. Powszechnie wiadomo bowiem, że lubimy je do tego stopnia, że większości z nas ciężko rozstać się nawet z tymi, których nie nosimy, bo kto wie, może za jakiś czas przyjdzie nam ochota na założenie żółtej sukienki, którą miałyśmy na sobie zaledwie raz, na ślubie kuzynki trzy lata temu?

Garderoba to miejsce, które można wpasować w każde wnętrze. Wystarczy uświadomić sobie jedynie, że jest nam ona potrzebna. Przecież nie ma rzeczy niemożliwych! Każde wnętrze jest na tyle duże, by garderoba mogła się w nim znaleźć. A więc – zaczynamy. Oto kilka wskazówek na temat tego, jak urządzić garderobę na małej powierzchni. Nie musimy przeznaczać na nią specjalnego pomieszczenia.

Garderoba a szafa

Każde wnętrze – czy to sypialnia, czy to przedpokój mogą poszczycić się obecnością funkcjonalnej garderoby bez konieczności wykorzystywania do tego celu specjalnego pomieszczenia. Aby wszystko pasowało, jak należy, przemyśleć warto wykonanie garderoby na indywidualne zamówienie, co zagwarantuje organizację wnętrza adekwatnie do naszych potrzeb. Dzięki temu przedmioty wymagające znalezienia swojego miejsca, będą je miały zapewnione.
Garderoba, wbrew pozorom, nie zajmuje dużo więcej miejsca, aniżeli szafa. Pod uwagę wziąć należy to, że aby dostać się do wnętrza tradycyjnej szafy, musimy mieć do niej bezpośredni dostęp, potrzebna jest również przestrzeń na to, by umożliwić otwarcie jej drzwi. Nie można więc postawić bezpośrednio przy niej stolika, krzesła czy innego mebla. Rozsuwane drzwi garderoby dają więcej możliwości, są też bardziej odpowiednie w przypadku wąskich przestrzeni, jak przedpokój czy niewielka sypialnia.

Aby zapewnić sobie swobodę ruchów wskazane jest zachowanie około 120 cm wolnej przestrzeni. Jeśli tradycyjna głębokość garderoby, a więc około 60 cm, nie jest możliwa do uzyskania, wykonując mebel na indywidualne zamówienie można wykonać garderobę nieco płytszą, nawet o głębokości 35 cm. bez rezygnowania z wieszaków. Jak to osiągnąć? Specjaliści w projektowaniu mebli na wymiar znają wiele sposobów na to, by mebel został dopasowany do każdych możliwości metrażowych. Wystarczy zamontować specjalną szynę, na którą wiesza się wieszaki jeden za drugim. Aby ułatwić dostęp szyna ta jest wysuwana do przodu – problem rozwiązany a właścicielka garderoby może cieszyć się z elegancko powieszonych ciuchów gotowych do ubrania w każdej chwili.
Płytsze półki w wąskiej szafie zapewniają swobodny dostęp, bez konieczności przesuwania rzędów złożonych swetrów, bluz czy spodni. Same plusy.

Garderoba z drzwiami przesuwnymi czy garderoba bez drzwi?

Garderoby otwarte, a więc garderoby bez drzwi cieszą się coraz większą polarnością. Plusem takiego rozwiązania jest niższa cena końcowa mebla oraz szybszy dostęp do jego wnętrza. Minusem z kolei – większa tendencja do kurzenia się tego, co znajduje się w garderobie, na co uwagę powinni zwrócić głównie alergicy. Aby jednak tego uniknąć ubrania można przechowywać w pokrowcach i pudełkach. Można również zamontować w meblu lub w suficie karnisz z zasłoną, która z pewnością zatrzyma na sobie znaczną ilość kurzu. W otwartej garderobie można również wygospodarować miejsce na telewizor, co dla wielu może stanowić dodatkową funkcjonalność tego mebla.

Wyposażenie i akcesoria do garderoby

Wnętrze każdej garderoby zawiera przede wszystkim drążki na ubrania, półki oraz szuflady. Wśród wyposażenia garderób znaleźć się mogą również takie elementy jak specjalne wieszaki na spodnie czy krawaty oraz półki na buty. Dużą popularnością cieszą się również druciane kosze czy zawieszane przegródki na lekkie przedmioty, jak szale czy apaszki a nawet specjalnie montowane wieszaki np. na rury odkurzacza. Wszystko zależy od tego, co zamierzamy przechowywać we wnętrzu mebla. Przemyślenie tego faktu przed zakupem spowoduje, iż czas na to poświęcony zapewni nam umiejętne zagospodarowanie przestrzeni oraz sprawną segregację wszystkiego, co jest na potrzebne lub z czym jeszcze nie chcemy się rozstać, jak z żółtą sukienką założoną raz, trzy lata temu na ślub kuzynki.

Jak i gdzie przechowywać rzeczy, po które sięgamy sporadycznie?

Przedmioty, które używamy sporadycznie powinny się znaleźć nieco dalej, niż pod ręką. W przypadku wysokiej garderoby, w zależności od wagi i gabarytów przedmiotów, jednym z najlepszych rozwiązań jest umieszczenie przedmiotów używanych sezonowo, jak choćby ubrania zimowe, w górnej części szafy. Aby sobie to umożliwić, planując wnętrze garderoby, jej górną część warto pozostawić dość obszerną. Przedmioty tam umieszczane można posegregować w plastikowe pudła lub kartony, najlepiej zamknięte, by się nie kurzyły.

Przed zakupem garderoby zachęcam do przejrzenia swoich rzeczy pod dwoma kątami: w jakiej postaci najlepiej je przechowywać, by mieć do nich sprawny dostęp oraz czy aby na pewno wszystkie one są nam potrzebne. Usuwając część z nich sprawimy, że dostęp do tych, które zostaną będzie łatwiejszy. Nie wiem jak Wy, ale ja zdałam sobie sprawę, że czeka mnie spora segregacja...