Zapytaj o bezpłatną wycenę
biuro@armadi.pl

Jak dbać o zmywarkę

Jak dbać o zmywarkę

Doceniamy ją za to, że pozwala nam oszczędzać czas, pieniądze, dba o kondycję naszych dłoni. Zmywarka, o której mowa, stała się kuchennym urządzeniem tak samo ważnym jak lodówka czy czajnik. Aby korzystać z jej udogodnień warto skorzystać z kilku cennych informacji, które przedłużą jej żywotność. Przeczytaj koniecznie.

Jakie preparaty do zmywarek?

Aby zmywarka spełniła swoje zadanie musimy zapewnić jej odpowiednie preparaty. Należą do nich: sól, tabletki oraz nabłyszczacz do zmywarek.
Nawet jeśli wybieramy tabletki wieloskładnikowe typu 4w1 nie powinniśmy rezygnować z soli do zmywarek. Ma to związek z twardą wodą, której niedobór może uszkodzić zmywarkę.
Z racji jej ważności, większość zmywarek posiada funckję wyświetlania na jej panelu informacji o braku soli. Po jej pojawieniu się pamiętajmy o tym, by ją uzupełnić.

Mycie zmywarki

Zmywarka służy do mycia brudnych naczyń. Naturalne jest zatem, że i ona wymaga mycia. Przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy wyczyścić filtr a także dysze. Ich zapchanie może uszkodzić zmywarkę, a wówczas konieczna będzie wizyta fachowca.
Na rynku dostępne są również preparaty do usuwania ze zmywarek tłuszczu oraz kamienia. Taką czynność należy wykonać w zależności od eksploatacji i tego, jak bardzo zabrudzone naczynia zwykliśmy umieszczać w zmywarce.
Poddając urządzenie myciu należy wybrać najwyższą temperaturę, odpowiedni preparat wstawić do wnętrza zmywarki (najczęściej do kosza na sztućce) i uruchomić program mycia.
Ważne jest również to, by po zakończonym cyklu osuszyć wnętrze zmywarki pozostawiająć uchylone drzwiczki, które warto również wysuszyć do sucha ściereczką.
Aby przedłużyć jej żywotność przed włożeniem brudnych naczyń warto spłukać nadmiar tłuszczu oraz resztek jedzenia.

Jak dbać o drzwiczki i uszczelki

Drzwiczki zmywarki oraz uszczelki znajdujące się przy nich to elementy urządzenia, na które warto zwrócić szczególną uwagę, najlepiej od początku jej użytkowania. W dolnej części drzwiczek zmywarki zbierają się zanieczyszczenia i resztki jedzenia. Co jakiś czas warto wobec tego dobrze je umyć. Po każdym cyklu mycia warto pozostaiwć zmywarkę otwartą a drzwiczki i uszczelki osuszyć ściereczką.

To właśnie za gumową uszczelką w drzwiach kryje się największa ilość chorobotwórczej flory grzybowej. Naukowcy z Uniwersytetu w Adana, którzy zajęli się badaniem zmywarek aż w 62% zmywarek znaleźli grzyby – drożdże czarne z gatunku Exophiala dermatitidis oraz E. Phaeomuriformis – właśnie tam. Grzyby te, jak się okazało są odporne na wysoką temperaturę, duże stężenie soli czy agresywne detergenty. Aby nie dopuścić do ich pojawienia się i rozmnażania warto więc stale dbać o czystość tej części zmywarki.

Co można a czego nie należy zmywać w zmywarce?

Większość kupowanych naczyń posiada dziś stosowne znaki, które informują czy daną rzecz można zmywać w zmywarce.

Do zmywania w zmywarce nadają się:

  • garnki ze stali szlachetnej i garnki emaliowane,
  • talerze,
  • kubki i szklanki,
  • sztućce,
  • porcelana i fajans.

Delikatne naczynia typu kieliszki do wina oraz stara porcelana ze zdobieniami warto zmywać w cyklu delikatnym.
Ostrożnie należy również traktować przedmioty drewniane. Jeśli są one wykonane z miękkiego drewna należy mieć na uwadze to, iż drewno może napęcznieć lub się oderwać, co mogłoby zapchać filtry.
Naczynia z plastiku to kolejny rodzaj naczyń, który nie zawsze nadaje się do mycia w zmywarce. Jeśli są one mało odporne na działanie wysokiej temperatury w trakcie mycia plastik może się zdeformować lub nawet rozpuścić.

Zmywanie w zmywarce to czysta przyjemność. Pamiętajmy, by głębokie naczynia umieszczać w dolnym koszu a miseczki, szklanki, kubki w górnym. Ładujac zmywarkę zwróćmy również uwagę na to, by wysokie naczynie czy sztućce nie hamowały dyszy.

Miłego zmywania!